Af - 27/05-15 14:05; Opdateret: 27/05-15 14:26

Valgkamp på Snapchat: Er politikerne værd at følge?Valgkamp på Snapchat: Er politikerne værd at følge?

Politikerne vil gerne have fat i de unge vælgere - derfor fører de nu valgkamp på Snapchat.

Bildstrecke im Grossformat »

Valgkampen er skudt i gang - og politikerne tager alle kneb i brug for at hamstre unge-stemmer. Nu kan du nemlig blandt andre Anders Samuelsen, Astrid Kragh eller Sophie Løhde på Snapchat.

Se nogle af folketingskandidaternes første snaps i valgkampen i galleriet øverst

Keilberg og Christiansen har lavet en liste over de folketingskandidater, som du kan følge på Snapchat:

Folketingskandidater

Anders Samuelsen (laansa), Liberal Alliance

Astrid Krag (astridkrag), Socialdemokratiet

Daniel Nyboe Andersen (nyboedaniel), Radikale Venstre

Carl Valentin (snappentin), Socialistisk Folkeparti

Christian Scharling (c_scharling), Radikale Venstre

Fatma Øktem (ftmktm), Venstre

Giajenthiran Velmurugan (giajenthiran), Radikale Venstre

Jacob Mark (stemjacobmark), Socialistisk Folkeparti

Jakob Engel-Schmidt (engelschmidt), Venstre

Jeppe Mikkelsen (jeppemikkelsen), Radikale Venstre

Karen Melchior (karmel80), Radikale Venstre

Karsten Lauritzen (stemlauritzen), Venstre

Kasper Heumann Kristensen (kasperliberal), Liberal Alliance

Lars Boje Mathiesen (larsbojemathies), Liberal Alliance

Laura Lindahl (lauralindahl), Liberal Alliance

Mads Rørvig (stemmads), Venstre

Marianne Mørk Mathiesen (mmmathiesen), Liberal Alliance

Morten Dahlin (mortendahlin), Venstre

Poul V. Jensen (poulvjensen), Liberal Alliance

Ronja Rose Ravnskov (ronjaravnskov), Socialistisk Folkeparti

Rosa Lund (rosa_lund), Enhedslisten

Samira Nawa (samiranawa), Radikale Venstre

Sander Jensen (JensenSander), Radikale Venstre

Simon Emil Ammitzbøll (la_simonemil), Liberal Alliance

Simon Kollerup (s-kollerup), Socialdemokratiet

Sophie Danneris (sdanneris), Radikale Venstre

Sophie Løhde (sophieloehde), Venstre

Svend Thorhauge (svend-t), Radikale Venstre

Teis Volstrup (stem_teis), Socialistisk Folkeparti

Tommy Højegaard (tommyhoje), Liberal Alliance

LÆS OGSÅ: BULLSHIT-barometer: Er Løkke ikke i politik for karrierens skyld?

Partier og ungdomspartier

Alternativet (aaalternativet)

Dansk Socialdemokratisk Ungdom (DSU1920)

Liberal Alliance Ungdom (liberalungdom)

Radikal Ungdom (radikalungdom)

Radikale Venstre (radikale)

SF Ungdom (SF_Ungdom)

LÆS OGSÅ: Mystiske valgplakater langer ud efter Lars og Helle fra lygtepælene

LÆS OGSÅ: Vi skal stemme torsdag d. 18. juni

Mere fra Metroxpress

Hvad tænker du..?
Mere fra Metroxpress

Annonce



Mere fra Metroxpress