Af Ritzau - 16/08-16 04:47; Opdateret: 16/08-16 07:36

Sådan gik det danskerne ved OL mandagSådan gik det danskerne ved OL mandag

Det blev til endnu en dansk OL-medalje - nummer otte i alt - ved mandagens konkurrencer i Rio.

storybild

Lasse Norman Hansen (til højre) vandt sin anden medalje ved legene i Rio, da han tog bronze i omnium. (Billede: Scanpix/Eric Feferberg)

Sådan gik det danskerne ved mandagens konkurrencer ved OL i Rio:

Badminton - Herresingle, ottendedelsfinale: Jan Ø. Jørgensen.

Jørgensen tabte i ottendedelsfinalen til indiske Srikanth Kidambi 19-21 og 19-21.

Kajak - Toerkajak 500 meter, indledende: Amalie Thomsen og Ida Villumsen.

Duoen gik videre til semifinalen, men formåede ikke at komme i finalen.

Kajak - Enerkajak 200 meter, indledende: Henriette Engel Hansen.

Engel gik videre til semifinalen, men her sluttede hun på sidstepladsen og er ikke med i finalen.

Dressur - Grand Prix Freestyle, individuel finale: Anna Kasprzak og Cathrine Dufour.

Efter fine præstationer sluttede danskerne som henholdsvis nummer 12 og 11.

Kajak - Enerkajak 1000 meter, indledende: René Holten Poulsen.

Holten kom sikkert videre fra indledende heat, men kvalificerede sig efterfølgende til finalen på yderste mandat. Han døjer med sygdom, fortalte han efterfølgende.

Atletik - 3000 meter forhindringsløb, indledende: Ole Hesselbjerg.

Hesselbjerg sluttede som nummer 11 i sit heat i 3000 meter forhindringsløb. Det rakte ikke til en plads i finalen.

400 meter hæk, indledende: Sara Slott Petersen og Stina Troest.

Sara Slott vandt sit indledende heat i overlegen stil og kunne slappe af på de sidste meter frem mod målstregen, da de tre bedste fra hvert heat gik videre til semifinalen.

Stina Troest blev nummer fire i sit heat, men kvalificerede sig til semifinalen på sin tid, der var næstbedst blandt de løbere, som ikke gik direkte videre.

Begge danske kvinder løber semifinale natten til onsdag, dansk tid.

Badminton - Damedouble, kvartfinale: Christinna Pedersen og Kamilla Rytter Juhl.

Den danske duo vandt i tre sæt 28-26, 18-21, 21-15 og er nu klar til at kæmpe om medaljer.

Sejlsport - Laser Radial, finale: Anne-Marie Rindom.

Finalesejladsen blev udsat til tirsdag.

Sejlsport - 49er, 7., 8., og 9. sejlads: Jonas Warrer og Christian Peter Lübeck.

Danskerne er samlet nummer ni inden de sidste tre sejladser tirsdag. Derefter følger medal race.

Sejlsport - 49erFX, 7., 8., og 9. sejlads: Jena Mai Hansen og Katja Salskov-Iversen.

Efter placeringer som nummer 9, 16 og 2 er danskerne samlet nummer fire inden de sidste sejladser tirsdag.

Håndbold - Herrelandsholdet, gruppekamp mod Frankrig.

De danske herrer tabte 30-33 og skal i kvartfinalen møde Slovenien.

Banecykling - Omnium: Lasse Norman Hansen.

BRONZE: Den forsvarende OL-guldvinder scorede næstflest point af alle i den sidste disciplin, pointløbet, og var kun to point fra sølvet.

Banecykling - Omnium: Amalie Dideriksen.

Den 20-årige dansker ligger nummer fire sammenlagt efter førstedagen af kvindernes omniumkonkurrence.

Badminton - Herresingle, ottendedelsfinale: Viktor Axelsen.

Axelsen er klar til kvartfinalen i sikker stil. 21-16, 21-12 lød sejren over Scott Evans fra Irland.

/ritzau/

Mere fra Metroxpress

Hvad tænker du..?
Mere fra Metroxpress

Annonce



Mere fra Metroxpress