23/01-18 14:46; Opdateret: 23/01-18 17:02

The Square med danske Claes Bang er nomineret til en OscarThe Square med danske Claes Bang er nomineret til en Oscar

Den svenske film "The Square" kan få en Oscar i kategorien bedste ikke-engelsksprogede film.

storybild

ARKIVFOTO.Skuespiller Claes Bang til filmfestival i Cannes med filmen The Square den 20. maj 2017. Den svenske film "The Square" med danske Claes Bang er nomineret til en Oscar for bedste ikke-engelsksprogede film.  (Foto: LOIC VENANCE/Scanpix 2018) (Billede: LOIC VENANCE)

Den svenske film "The Square" med danske Claes Bang er nomineret til en Oscar for bedste ikke-engelsksprogede film.

Det står klart tirsdag, hvor de nominerede film er blevet offentligjort.

Filmen er instrueret af svenske Ruben Östlund og har Claes Bang i hovedrollen. Den har tidligere vundet Guldpalmen ved filmfestivalen i Cannes.

Danmarks kandidat til en nominering i kategorien var "Du Forsvinder" instrueret af Peter Schønau Fog. Filmen gik dog ikke videre til den såkaldte shortliste, der tæller ni film.

Selve oscaruddelingen finder sted for 90. gang i år og løber af stablen ved et gallashow i Los Angeles 4. marts 2018.

Du kan se alle de nominerede her:

Bedste film

  • 'Call me by Your Name'
  • 'Darkest Hour'
  • 'Dunkirk'
  • 'Get Out'
  • 'Lady Bird'
  • 'Phantom Thread'
  • 'The Post'
  • 'The Shape of Water'
  • 'Three Billboards Outside Ebbing, Missouri'
Bedste instruktør

  • Christopher Nolan, 'Dunkirk'
  • Jordan Peele, 'Get Out'
  • Greta Gerwig, 'Lady Bird'
  • Paul Thomas Anderson, 'Phantom Thread'
  • Guillermo Del Toro, 'Shape of Water'
Bedste skuespillerinde

  • Sally Hawkins, 'The Shape of Water'
  • Frances McDormand, 'Three Billboards'
  • Margot Robbie, 'I, Tonya'
  • Saoirse Ronan, 'Lady Bird'
  • Maryl Streep, 'The Post'
Bedste skuespiller

  • Timothy Chalamet, 'Call Me By Your Name'
  • Daniel Day-Lewis, 'Phantom Thread'
  • Daniel Kaluuya, 'Get Out'
  • Gary Oldman, 'Darkest Hour'
  • Denzel Washington, 'Roman J. Israel, Esq.'
Bedste mandlige birolle

  • Mary J. Blige, 'Mudbound'
  • Allison Janney, 'I, Tonya'
  • Lesley Manville, 'Phantom Thread'
  • Laurie Metcalf, 'Lady Bird'
  • Octavia Spencer, 'The Shape of Water'
Bedste kvindelige birolle

  • Willem Dafoe, 'The Florida Project'
  • Woody Harrelson, 'Three Billboards'
  • Richard Jenkins, 'The Shape of Water'
  • Christopher Plummer, 'All the Money in the World'
  • Sam Rockwell, 'Three Billboards'
Bedste udenlandske film

  • 'A Fantastic Woman', Chile
  • 'The Insult', Libanon
  • 'Loveless', Rusland
  • 'On Body and Soul', Ungarn
  • 'The Square', Sverige
Bedste animationsfilm

  • The Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Coco
  • Ferdinand
  • Loving Vincent
Bedste originale manuskript

  • 'The Big Sick'
  • 'Get Out'
  • 'Lady Bird'
  • 'The Shape of Water'
  • 'Three Billboards'
Bedste filmatisering

  • 'Call me By Your Name'
  • 'The Disaster Artist'
  • 'Logan'
  • 'Molly's Game'
  • 'Mudbound'
Bedste dokumentar

  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Faces, Places
  • Icarus
  • Last Men in Aleppo
  • Strong Island
Bedste visuelle effekter

  • Blade Runner 2049
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Kong: Skull Island
  • Star Wars: The Last Jedi
  • War for the Planet of the Apes
Bedste klipning

  • Baby Driver
  • Dunkirk
  • I, Tonya
  • The Shape of Water
  • Three Billboards
Bedste originale sang

  • Mystery of Love (Call me By Your Name)
  • Remember Me (Coco)
  • Stand up for Something (Marshall)
  • This is Me (Greatest Showman)
  • Mighty River (Mudbound)
Bedste makeup og hårstyling:

  • Darkest Hour
  • Victoria & Abdul
  • Wonder
Bedste scenografi

  • Beauty and the Beast
  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
Bedste fotografering

  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Mudbound
  • The Shape of Water
Bedste kostumer

  • Beauty and the Beast
  • Darkest Hour
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Victoria and Abdul
Bedste lydredigering

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi
Bedste lyd

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi
Bedste kortfilm

  • DeKalb Elementary
  • The Eleven O'Clock
  • My Nephew Emmett
  • The Silent Child
  • Watu Wote/All of Us
Bedste animerede kortfilm

  • Dear Basketball
  • Garden Party
  • Lou
  • Negative Space
  • Revolting Rhymes
Bedste dokumentarfilm, kort

  • Edith+Eddie
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Traffic Stop
Bedste originale musik

  • Dunkirk
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Three Billboards

Andre læser lige nu

Andre historier

Hvad tænker du..?

Lige nu på BT.dk

Forskere har fundet verdens vildeste...
bt.dk
Prins Henriks nevø afslører private...
bt.dk
Se danskernes sidste farvel til prins...
bt.dk
Tidligere dansk Burberry-model kendt...
bt.dk
Hitter på mx

Annonce



Hitter på mx