Af - 29/08-14 13:50; Opdateret: 29/08-14 14:01

FCK havner i svær gruppe - Aab skal til UkraineFCK havner i svær gruppe - Aab skal til Ukraine

Fredag eftermiddag blev der trukket lod til i fodboldens Europa League-gruppespil, hvor FCK og Aab er repræsenteret.

storybild

Fredag eftermiddag blev der trukket lod til i fodboldens Europa League-gruppespil, hvor FCK og Aab er repræsenteret. (Billede: Polfoto/Arkivfoto)

FC København skal i fodboldens Europa League-gruppespil op mod belgiske Club Brugge, italienske Torino og finske HJK Helsinki.

Vicemestrene fra København var seedet i lodtrækningens øverste lag og slap derfor på forhånd forhold som Tottenham, Inter, Napoli, Sevilla og hollandske PSV Eindhoven.

EL-seedning: FCK og AaB i top og bund
EL-seedning: FCK og AaB i top og bund

De forsvarende danske mestre fra Aab skal op mod ukrainske Dynamo Kiev, rumænske Steaua Bukarest samt
Rio Ave fra Portugal.

Men Europa League er da også fint
Men Europa League er da også fint

AaB har tidligere mødt Dynamo Kiev, som var seedet i det øverste lag ved lodtrækningen.

De seks spilledage i gruppespillet er for både FCK og Aab 18. september, 2. og 23. oktober, 6. og 27. november samt 11. december.

Drømmen levede - i 67 sekunder
Drømmen levede - i 67 sekunder

Den samlede lodtrækning til gruppespillet i UEFA Europa League 2014/2015 ser således ud:

Gruppe A:
Villarreal, Spanien
Mönchengladbach, Tyskland
FC Zürich, Schweiz
Apollon Limassol, Cypern

Gruppe B:
FC København, Danmark
Club Brügge, Belgien
Torino, Italien
HJK Helsinki, Finland

Gruppe C:
Tottenham, England
Besiktas, Tyrkiet
Partizan Beograd, Serbien
Asteras, Grækenland

Gruppe D:
Salzburg, Østrig
Celtic, Skotland
Dinamo Zagreb, Kroatien
Astra Giurgiu, Rumænien

Gruppe E:
PSV Eindhoven, Holland
Panathinaikos, Grækenland
Estoril, Portugal
Dinamo Moskva, Rusland

Gruppe F:
Inter, Italien
Dnipro Dnipropetrovsk, Ukraine
Saint-Etienne, Frankrig
Qarabag, Aserbajdsjan

Gruppe G:
Sevilla, Spanien
Standard Liege, Belgien
Feyenoord, Holland
Rijeka, Kroatien

Gruppe H:
Lille, Frankrig
Wolfsburg, Tyskland
Everton, England
FC Krasnodar, Rusland

Gruppe I:
Napoli, Italien
Sparta Prag, Tjekkiet
Young Boys Bern, Schweiz
Slovan Bratislava, Slovakiet

Gruppe J:
Dynamo Kiev, Ukraine
Steaua Bukarest, Rumænien
Rio Ave, Portugal
AaB, Danmark

Gruppe K:
Fiorentina, Italien
PAOK, Grækenland
Guingamp, Frankrig
Dinamo Minsk, Hviderusland

Gruppe L:
Metalist Kharkiv, Ukraine
Trabzonspor, Tyrkiet
Legia Warszawa, Polen
Lokeren, Belgien

LÆS OGSÅ: FCM kortsluttede totalt i Athen

Andre læser lige nu

Hvad tænker du..?
Hitter på mx

Annonce



Hitter på mx